Sprzęt

W Małgorzata Dykman Medical Fitness & Pilates Studio oferujemy Państwu profesjonalny sprzęt do PIlatesu. Oryginalne urządzenia zaprojektowane przez Josepha Pilatesa oraz wykwalifikowani nauczyciele pozwalają na prowadzenie zajęć w naszym Studio na najwyższym poziomie.

Na początku XX wieku Joseph Pilates wymyślił urządzenia, których działanie opiera się na zastosowaniu sprężyn generujących opór. Będąc w obozie dla więźniów wojennych podczas I Wojny Światowej, Pilates wykorzystał sprężyny ze szpitalnych łóżek i zbudował pierwsze “maszyny” do ćwiczeń, które sam nazywał apparatus. Po wojnie i po swojej emigracji do USA doskonalił projekty tych maszyn i ciągle wymyślał nowe urządzenia w odpowiedzi na potrzeby swoich kontuzjowanych klientów (głównie tancerzy).

Można więc powiedzieć, że maszyny zaprojektowane przez Pilatesa wywodzą się z wczesnej rehabilitacji.

Tak więc Pilates w swojej prawdziwej (systemowej) odsłonie, jako ćwiczenia na macie oraz na maszynach, dopiero od niedawna zyskuje popularność i zwolenników w Polsce, chociaż zajęcia pod nazwą “pilates” zaczęły pojawiać się w ofertach klubów fitness już ponad 20 lat temu. Były (i są nadal) to ćwiczenia pilatesopodobne, ponieważ klasyczny Pilates, zgodnie z zamysłem jego twórcy to system ćwiczeń, który wymaga wyposażenia Studia w specjalistyczne maszyny ze sprężynami. Ponieważ właśnie przez doświadczenie na własnym ciele pracy sprężyny dzieje się w Pilatesie cała „magia”.

Ćwicząc ze sprężynami (za pośrednictwem drążków, uchwytów, pętli lub jeżdżącego wózka) poruszamy się w zamkniętych łańcuchach kinematycznych przez co zwiększamy możliwość prowadzenia kontrolowanego i bezpiecznego ruchu, który również szybciej jest zapamiętywany przez ciało i ośrodkowy układ nerwowy jako prawidłowy wzorzec ruchowy.

Sprężyny działając na mięsnie, zmuszają je do pracy „w obie strony”. Podczas rozciągania i kurczenia się sprężyny. W Pilatesie nazywamy to zjawisko „two way streach” czyli rozciąganie w obu kierunkach. Oznacza to, że mięsień napina się w fazie rozciągania sprężyny (skurcz koncentryczny) i utrzymuje napięcie w fazie skracania się sprężyny (skurcz ekscentryczny). Czyli w kontakcie ze sprężyną mięśnie pracują bez przerwy na 100% budując w tym samym czasie siłę i elastyczność.

Sprężyny w wielu ćwiczeniach działają na ciało kompresyjnie – to znaczy delikatnie „ściskają” kręgosłup i stawy. Imitują w ten sposób grawitację, która działa na nas cały czas, choć jest na tyle słaba, że w zasadzie jej nie czujemy. Ponieważ akcja powoduje reakcję, tkanki ciała odpowiadają na to ściskanie sprężyny napięciem o kierunku przeciwnym, a więc starają się wydłużyć kręgosłup i oddalić od siebie powierzchnie stawowe stawów kończyn. Ćwicząc ze sprężynami wzmacniamy więc mięśnie antygrawitacyjne odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, mięśnie i więzadła odpowiedzialne za stabilizację stawów obwodowych, a szczególnie mięśnie głębokie brzucha i pleców stabilizujące kręgosłup.

Maszyny są również nieocenioną pomocą w diagnozowaniu „słabych ogniw” w ciele. Ćwiczący od razu czuje, a nauczyciel widzi, która ręka jest silniejsza, które biodro bardziej przykurczone, czy pojawia się rotacja w kręgosłupie, która strona ciała jest dominująca itp. Najważniejsze, że możemy od razu korygować ustawienie ciała, pracując nad zmniejszaniem dysbalansu mięśniowego , co sprawia, że Pilates na maszynach stanowi doskonałą gimnastykę korekcyjną i reedukację ruchową(w przypadku np. uprawiania sportów asymetrycznych takich jak tenis czy taniec towarzyski alb wykonywania asymetrycznych zawodów np. praca dentysty)

Maszyny “uczą” prawidłowego, zbalansowanego ruchu w pełnym zakresie. Poprzez pracę z oporem sprężyn przygotowujemy ciało do pracy bez wsparcia czyli w warunkach codziennych zadań ruchowych lub w treningu z ciężarem własnego ciała na macie. Joseph Pilates w swoim Studiu ze swoimi klientami pracował przede wszystkim na maszynach. Uczył ich również ćwiczeń na macie, ale raczej po to, aby mogli wykorzystać je jako codzienną domową praktykę pomiędzy wizytami u niego w Studio.

W naszym w pełni wyposażonym Studio Pilates zapewniamy klientom dostęp do wszystkich stworzonych przez Pilatesa maszyn. Uczymy również ćwiczeń na macie, aby zgodnie z koncepcją twórcy całego systemu kształtować silne, elastyczne i zdrowe ciało.